sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Kolory w świecie

 • czwartek, 16 stycznia 2014
  • Styl orientalny

   Wnętrza w stylu orientalnym są dekoracyjne,nasycone bogactwem intensywnych kolorów,form i zdobień.Dominują żywe,mocne kolory:czerwienie,złoto,purpura i fiolet.Istotną rolę w budowaniu atmosfery pomieszczenia spełniają bogato zdobione tkaniny,często z cekinami, koralikami, przetykane połyskującymi nićmi lub haftowane w złote i srebrne motywy.Kolorowe poduszki, dywaniki i narzuty są bardzo kolorowe i znajdują się w każdym wolnym miejscu.Również lekkie meble są pieczołowicie i kunsztownie zdobione.Całości dopełnieniem dekoracyjne parawany, miedziane stylizowane świeczniki,bibeloty z laki,figurki bóstw,zdobione misy i wazony o płynnych liniach.

   Odmianą stylu orientalnego jest styl japoński,charakteryzujący się oszczędnością form, harmonijnymi zestawieniami barw,dyskretnym zdobnictwem.Jego kwintesencją są niskie, minimalistyczne,lekkie meble,spokojne odcienie brązu,wanili i bieli oraz delikatne,florystyczne ornamenty.

   Cechy charakterystyczne:

   • intensywne kolory,wschodnie motywy,kunsztowna delikatność
   • kolory: od czerwieni i złota w stylu chińskim i indyjskim po stonowane brąży i beże w aranżacjach japońskich
   • materiały: egzotyczne drewno,tkaniny zdobione cekinami,przetykane błyszczącymi nićmi,naczynia z laki
   • dekoracje: od bogatej ornamentyki Chin i Indii po subtelne,kwiatowe japońskie wzory,miękkie linie,mnogość detali  

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 stycznia 2014 21:30
 • poniedziałek, 05 sierpnia 2013
  • Kolorowy eklektyzm

   Styl eklektyczny to sztuka łączenia różnych stylów, łączy on w sobie mody,materiały i meble z różnych epok.Cechą charakterystyczną takiego wystroju są kontrasty,gdzie kryteria estetyczne gwarantują dobre rezultaty.Celem jest osiągnięcie równowagi za pomocą elementów, stanowiących dla siebie przeciwwagę.

   Trend ten powstał na fali kulturowych fuzji,w których wszystkie tendencje łączą się w jedno. Schodząc się w nim nie tylko elementy różnych kultur,ale też przeszłości i teraźniejszości oraz dodatki vintage i awangardowe.Tkaniny naturalne mogą dzielić przestrzeń z elementami urbanistycznymi.Można mieć nowoczesną kuchnię z podłogą inspirowaną kulturą grecką lub rzymską albo salon w stylu hinduskim ze skórzanymi fotelami.

   Dozwolone jest także łączenie materiałów,faktur i stylów.Znajdzie się tu sofa z włochatym obiciem i metalowymi nogami lub stół wykonany z mahoniu i plastiku.Chłodne i ciepłe materiały tworzą razem bogaty wizualnie i harmonijny wystrój.

   Eklektyzm opiera się na swobodzie i równowadze,jako logicznym wyniku ponownego przetwarzania istniejących elementów kultury.Oznacza to wizualną i materialną różnorodność,której towarzyszy harmonia wielkości,kształtów ,aranżacji i materiałów.

   Zestawienie wzorów, dobrze dobrane i odpowiednie desenie ,mogą przynieść spektakularny efekt.

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 05 sierpnia 2013 12:58
 • poniedziałek, 29 kwietnia 2013
  • Paleta chińska

   Chińska paleta składa się z intensywnych,ale czystych barw,np. ognista smocza czerwień.Chiński styl jest wyrafinowany, ale ciepły, bazujący na wibrujących barwach,które dla Chińczyków są głęboko symboliczne,np. kolor czarny jest kolorem kobiecym, kojarzonym z odrodzeniem życia. Z czarnym yin kontrastuje męski,czerwony yang, który symbolizuje autoekspresję. Barwy w chińskiej palecie zawsze są dokładnie równoważone, aby wywołać poczucie kontroli i harmonii, a ta znakomicie pasuje do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.Typowymi dla niej akcentami kolorystycznymi są złamane biele,perłowe szarości i złoto,a jako dodatki najlepiej wyglądają przedmioty lakierowane,porcelana,jedwab i ciemne drewno.

    

    

   Chińska kaligrafia i posążek Buddy to idealne akcesoria do salonu urządzonego w orientalnym stylu.Jeżeli macie podobne do tych ulubione drobiazgi,można zbudować wokół nich kompozycję barwną.Stosując w pokoju subtelną paletę kolorystyczną,dzieła sztuki staną się punktami skupiającymi uwagę na symetrię wystroju.W chińskich wnętrzach szczególnie ważne jest zachowanie równowagi.

    

    

   W tym odważnym zestawieniu smocza czerwień zrównoważona została czarnymi meblami.Całość rozświetla biały dywan.

    

    

   W tym pokoju urządzonym w stylu japońskim szarokamienny kolor ścian ożywiają naturalne odcienie oliwkowej zieleni i szkarłatu na tkaninach.

    

    

    

   Wytworny nastrój tego wnętrza wynika z mocnego kontrastu między błękitnymi ścianami a czerwienią i złotem.

    

    

   Ta neutralna ,ale ciepła paleta barw składa się z beżu,koloru kawy z mlekiem i brązu,a kontrastowy akcent zapewnia mocna,japońska czerwień w którym to kolorze jest dywan.

        

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 kwietnia 2013 14:00

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny