sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Techniki malarskie

 • poniedziałek, 20 stycznia 2014
  • Suchy pędzel

   Technika suchego pędzla od stuleci jest używana przez artystów,którzy chcą, aby kolory na obrazie "płynęły"jak strzępiaste,białe chmury na błękitnym niebie.Obecnie technikę tę wykorzystują dekoratorzy wnętrz do stworzenia subtelnych faktur zaznaczonych na wyrazistym tle.

   Zastosowanie

   Technika ta daję bardzo dobre efekty na ścianach i meblach.Takie faktury doskonale wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.Suchy pędzel można także stosować w celu osiągnięcia efektu postarzania w domach urządzonych w historycznych stylach.Ponieważ technika ta wymaga stosowania szerokich,zamaszystych ruchów pędzlem,najłatwiej ją aplikować na dużych fragmentach ściany,chociaż sprawdza się też na architektonicznych gzymsach,które delikatnie uwypukla.Kilka pociągnięć suchego pędzla pozostawi na ścianie zaledwie sugestię koloru, natomiast gdy wielokrotnie przesuniemy pędzlem w różnych kierunkach,faktura ściany zyska optyczną głębię.

   Materiały

   Farba i stary,zużyty pędzel ( lub nowy o długim włosiu)

   Koszt i czas

   Koszt -niski;czas - umiarkowany

   Zrób to sam

   Technika ta wydaje się bardzo prosta,ale wymaga doskonałego wyczucia w prowadzeniu pędzla,dobrze zatem wcześniej trochę poćwiczyć.Nałóż cienką warstwę bazowej farby i poczekaj,aż wyschnie.Zanurz pędzel w farbie w farbie wierzchniej i wytrzyj jej nadmiar o deskę,aby pędzel był prawie suchy.Trzymając pędzel pewną ręką tuż  przy nasadzie włosa , przesuwaj nim w różnych kierunkach po powierzchni ściany,lekko wyginając włosie, aby pozostawić bardzo delikatne ślady farby. 

    

    

   Technika suchego pędzla daje efekt przy użyciu mocno skontrastowanych odcieni tego samego koloru,np. jasnoniebieskiego i nasyconego chińskiego błękitu.

    

    

   Ta ściana opracowana w technice suchego pędzla zyskała,nierównomierną w tonacji fakturę.

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 stycznia 2014 23:21
 • czwartek, 03 października 2013
  • Złocenie

   Złote wykończenia,czyli złocenia,to popularna od stuleci technika,która stwarza wrażenie bogactwa i luksusu.Dzięki złoceniu powierzchnie wyglądają tak,jakby były pokryte metalem i interesująco połyskują,chwytając refleksy światła.

   Zastosowanie

   Technika polega na nakładaniu cienkiej warstwy płatków lub proszku złota, srebra, platyny, brązu,miedzi lub innego szlachetnego metalu.Przydaje ona elegancji i blasku drewnianym i gipsowym obramowaniom,wazonom,świeczkom i innym drobnym przedmiotom,nawet jeśli wykonane są ze zwykłego plastiku,a tym samym przemienia banalne obiekty w lśniące symbole luksusu.Złocenie stosuje się zwykle oszczędnie,tylko aby podkreślić wystrój wnętrza - zbyt wiele złoceń może wyglądać ostentacyjnie. Złocone powierzchnie często również się postarza,aby lepiej się komponowały z historycznym stylem dekoracyjnym.

    

    

   To wykończenie w postaci złocenia zostało także postarzone,aby pasowało do historycznego stylu wystroju wnętrza.

   Materiały

   Grunt do złoceń,płatki lub proszek do złocenia,specjalny nóż.

   Koszt i czas

   Koszt - wysoki; czas - czasochłonna.

   Złocenie wymaga czasu,cierpliwości i umiejętności.Najprościej i najtaniej można je wykonać za pomocą specjalnego proszku.Chociaż powierzchnia nie będzie się wtedy tak świeciła,jak po nałożeniu złota w płatkach,efekt będzie znakomity.Na absolutnie czystą i odkurzoną powierzchnię nałóż podkład,który ją uszczelni i wyrówna.Po wyschnięciu gruntu rozprowadź po powierzchni proszek i polakieruj go.Można też zastosować złotą pastę lub cieniutkie płatki odpowiedniego metalu,np złota. Przed użyciem złota w płatkach pokryj powierzchnię specjalnym gruntem i poczekaj,aż będzie prawie suchy i dopiero wtedy odetnij niewielki kawałek złotego płatka i przytwierdź go do powierzchni za pomocą specjalnego noża.Złocone powierzchnie często poddaje się jeszcze postarzeniu za pomocą odpowiedniego lakieru.

    

    

   Tutaj złocenie zostało wykonane za pomocą gąbki.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 03 października 2013 08:17
 • poniedziałek, 09 września 2013
  • Postarzanie

   Technika postarzania materiałów daje efekt zużycia przez czas i stwarza w wnętrzu ciepły i przytulny klimat,poczucie obcowania ze starym przyjacielem.Można ją zastosować na tynku,drewnie i innych powierzchniach,które pod wpływem czasu i światła,ciemnieją lub pokrywają się plamami.

   Zastosowanie

   Technika postarzania opiera się na kombinacji dwóch tonacji barwnych,które wywołują efekt oddziaływania czasu na wybrany materiał,np. drewno,tynk,a nawet plastik.Postarzanie stosuje się także na nowych meblach,jeżeli nie pasują do wnętrza zaaranżowanego w historycznym stylu. Technika ta jest bardzo przydatna ,gdy chcemy ukryć faktyczne zniszczenia materiałów,np spękania,rozwarstwienia i inne uszczerbki.W ten sposób przywrócimy im dawną klasę,ponieważ ubytki staną się częścią ich urody.

   Materiały

   W zależności od wybranej techniki- farba do gruntowania,farba lateksowa,specjalna bejca,wełna stalowa lub inny materiał do ścierania.

   Koszt i czas

   Koszt i czas - umiarkowane

   Zrób to sam

   Oszlifuj powierzchnię z warstw zewnętrznych i nałóż farbę do gruntowania.W celu uzyskania lepszego efektu zużycia materiału możesz przejść od razu do malowania powierzchni farbą lateksową.Po wyschnięciu nałóż drugi kolor,rozsmarowując dobrze kilka razy,zanim wyschnie,aby powstały niedoskonałości faktury.Innym sposobem jest pokrycie opracowanej powierzchni warstwą wosku i malowanie bezpośrednio na nim.Potem możesz nałożyć pędzlem specjalną bejcę,która daje efekt postarzania.Na koniec pociągnij powierzchnię lakierem lub nieżółknącym poliuretanem.

    

    

    

   Technikę postarzania stosuje się na powierzchniach drewnianych,metalowych i tynkach.

   Aby uzyskać bardziej naturalny efekt tej techniki,wybierzcie kolory ziemi,np,terakotę,brązy i beże,a także odcienie patyny na metalach,takich jak złoto.

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 września 2013 08:41

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny