sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Kolor szary

 • poniedziałek, 07 października 2013
  • Minimalizm

   Styl minimalistyczny to idealna propozycja dla osób o wyrafinowanym guście,ceniących wnętrza harmonijne,dopracowane,w których widoczna jest dbałość o każdy detal,jakość materiałów i precyzję wykonania. Minimalizm w swojej prostocie jest egalitarny i wysmakowany; oddziałuje czystością formy i kompozycji,oszczędnością kolorów,które często różnią się tylko odcieniami i fakturami zastosowanych materiałów.Wnętrza minimalistyczne urzekają atmosferą spokoju,ładu i harmonii,nie przytłaczają bogactwem formy,wyrazistymi,intensywnymi połączeniami kolorów i różnorodnością środków wyrazu. Wnętrza minimalistyczne to często,lecz nie zawsze,przestrzenie monochromatyczne,w których gra świateł wydobywa niuanse przestrzeni: pozornie wszystko stapia się w jedną całość,jednak po chwili można zauważyć subtelną grę faktur oraz różnorodnych odcieni zastosowanego koloru.

   Szorstki beton,gładki kamień i drewno to materiały,które doskonale sprawdzają się w minimalistycznej  kuchni.Połączenie drewna egzotycznego,naturalnych kamieni( marmurów, granitów, łupków) w postaci dużych płyt lub mozaiki,okładzin ścian lub błyszczących tworzyw sztucznych w zderzeniu z chropowatą strukturą faktur pozwoli uzyskać efekt nieprzemijającej elegancji i wysmakowanej prostoty.Również w elementach wyposażenia warto ulec magii ponadczasowego wzornictwa ujętego w czystych formach i prostych,wyrazistych liniach. Beton,kamień,szkło i drewno,oszczędne w wyrazie dodatki,uproszczone kształty i wyważone połączenie klasycznych materiałów z nowoczesnymi formami sprawiają,że minimalistyczne wnętrze będzie nie tylko elegancki i funkcjonalne,ale również oryginalne.

   Cechy charakterystyczne:

   • umiar,funkcjonalność,czystość form,redukcja kolorów i kształtów,proste podziały,przestrzeń
   • kolory: różne odcienie bieli,czerni i szarości,akcenty w barwach podstawowych,np: żywej czerwieni i żółci
   • materiały: okładziny lakierowane,beton,kamień,drewno,szkło,tworzywa sztuczne
   • dekoracje: grafika i fotografia,niuanse połączenia powierzchni szklistych z matowymi,wysoka jakość detalu,oświetlenie wydobywające faktury mebli i ścian,brak zbędnych i niepraktycznych zdobień i dekoracji           

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Minimalizm”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 07 października 2013 11:53
 • poniedziałek, 07 stycznia 2013
  • Kolor szary

   Szary jest kolorem skrywanych emocji i smutku, ale też tolerancji i ciężkiej pracy.To barwa niewidzialności,szara eminencja,odpowiadająca potrzebie równowagi i wyciszenia bez manifestowania uczuć na zewnątrz.Kojarzy się z mgłą,tajemnicą,cieniem.Ludzie,którzy po nią sięgają,wolą stać z boku, być niewidoczni.Szary określany bywa jako kolor depresji,stosowany w nadmiarze może faktycznie działać przygnębiająco.Z drugiej strony we wnętrzach stanowi doskonałe,trudne do zastąpienia neutralne tło,które wydobywa i podkreśla inne bardziej drapieżne kolory.Najlepiej sprawdza się w jasnych,wysokich pomieszczeniach lub na niewielkich powierzchniach i w formie dodatków. 

    

    

    

   Szary to kolor ucieczki i braku zaangażowania,jest to barwa zawieszona między czernią a bielą.To odcień samowystarczalności wysyłający sygnał,który mówi; zostawcie mnie w spokoju.Jeśli otaczasz się dużą ilością szarości,to możesz w końcu utracić energię. Szarość działa negatywnie,pozbawiając nas życiowej energii.

    

    

    

   Szary, może być ciemniejszy lub jaśniejszy,w zależności od proporcji między czernią a bielą,jest w symbolice przypisywany przejściu od światła do ciemności lub od ciemności do światła.Kolor ten jest znakomitym przykładem" koloru środka" ni to czarny, ni to biały.Kojarzy się z neutralnością, równowagą, obojętnością i umiarkowaniem. Jest również niepokojący,gdyż przypisuje się  go cieniowi i zmierzchowi.Ludowe opowieści wielu krajów pełne są przerażających opowieści o "szarym wilku" czy "szarym człowieku " - w postaciach silnych i okrutnych.

    

    

    

   Świat wyobraźni negatywnie reaguje na kolor szary,a w życiu praktycznym szary,w równych proporcjach( po 50% czarnego i białego),po prostu się nie podoba.Kiedy jednak dobarwi się go lekko(najczęściej niebieskim),staje się miły dla oka i łagodzi konotacje symboliczne,choć w dalszym ciągu je sugeruje.

   Szarość neguje naszą osobowość i indywidualność.Osoby ubierające się na szaro stają się niezmiernie samokrytyczne i działają samodzielnie.Stosując barwę szarą dobierz odcień ciepły,gołębi,który stanowi dobre tło dla innych kolorów.

    

    

    

    

   Efektownie wygląda zestawienie szarości z bielą.

   Zachęcam do łączenia szarości z jasną zielenią.Barwy te wiele zyskują w swoim towarzystwie,zieleń wydaje się świeża i cieplejsza,a szarość staje się mniej posępna.

   Połączenie szarego koloru z innymi kolorami  we wnętrzach :

   • szary w jasnych odcieniach z intensywnymi odcieniami  fioletu, czerwonym,żółtym daję atmosferę  życia
   • szary z beżowym i kremowym - atmosferę  gościnności, ciepła,przyjaźni 
   • szary z pastelami - tworzy atmosferę romantyczną                                               

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 07 stycznia 2013 19:31

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny