sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • czwartek, 31 października 2013
  • Styl prowansalski

   Przytulny,rodzinny styl w sielskim klimacie.Dominują w nim jasne pastelowe barwy- biel, błękit, lawendowy,żółty,piaskowy - oraz florystyczne ornamenty inspirowane prowansalską przyrodą. Podłogi są przeważnie kamienne,z w części prywatnej drewniane. 

   Cechy charakterystyczne

   • bezpretensjonalny,romantyczny klimat,proste dekoracje inspirowane naturą,prostotą i lekkość
   • kolory: biały,kremowy,bezowy z pastelowymi niuansami
   • materiały: drewno,kamień, ceramika
   • dekoracje:motywy kwiatowe,suszone zioła,ceramiczne doniczki,ręcznie malowane,wiklinowe kosze

   Wizytówką tego stylu jest kuchnia; przestronna z kamienną podłogą i solidnymi meblami,bogata w dodatki. Masywne meble kuchenne otoczone są charakterystycznymi murkami,mają małe drzwiczki i wiele szufladek różnej wielkości oraz kute,żelazne uchwyty.Część drewnianych frontów zastąpiono  zasłonami z tkaniny.Ciepłą biel mebli przełamują dekoracyjne florystyczne, dodatki w odcieniach błękitu,różu i zielni.Charakterystyczne są ornamenty ziołowe,np lawendy i tymianku, motywy z warzywnego ogródka,zawieszone suszone zioła,koronkowe obrusy oraz dekoracje z ceramiki i drewna.

   Kolejnym istotnym pomieszczeniem jest łazienka - malowana na biało,z wolno stojącą wanną i kafelkami w drobne wzorki.Prostotę dekoracji podkreślają naturalne materiały: drewno,kamień i jasne tkaniny. Główną ozdobę stanowi lustro w ozdobnej ramie,stylizowane kinkiety oraz dyskretne motywy kwiatów lawendy.

   Równie romantyczna jest sypialnia z dużym,drewnianym lub żeliwnym łóżkiem,białą pościelą z koronkowymi wstawkami i licznymi poduszkami,czasami też ze zwiewnym baldachimem. Utrzymana jest w jasnych odcieniach bieli i beżu z pastelowymi akcentami.W to wtapiają się proste i lekkie meble,oraz drewniana podłoga i jasny dywan. Również tu pojawiają się drobne motywy kwiatowe - na dodatkach,tkaninach, ceramicznych doniczkach i poduszkach.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Styl prowansalski”
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 31 października 2013 16:47
 • poniedziałek, 28 października 2013
  • Styl śródziemnomorski

   Rodzinny ,wygodny styl nawiązujący do tradycyjnych,wiejskich posiadłości.Opiera się na ciepłych kolorach,rozświetlających południowym światłem,solidnych meblach z litego drewna, zdobionych kolumienkami i frezowanymi motywami.Charakterystyczne są kamienne lub grube,nierówno szkliwione ceramiczne płytki układane na podłogach, a w kuchni także na ścianach,często towarzyszące  mozaikowe kompozycje. 

   Cechy charakterystyczne:

   • domowy klimat,proste ozdoby
   • kolory : ciepła ochra,piaskowiec,szkliwiowe płytki,tkaniny lniane i bawełniane
   • dekoracje mozaiki,kolumienki,rzeźbienia,frezowania,ażurowe okiennice           

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 października 2013 15:24
 • czwartek, 24 października 2013
  • Cieniowanie koloru

   Cieniowanie koloru to jedna z najprostszych technik malarskich oferująca alternatywne dla gładkich powierzchni koloru.Tworzy ona efekt cieniowanego w delikatne plamy wykończenia,które nadaje powierzchni fakturę i głębię.Metoda ta wywodzi się z obszaru sztuk pięknych.

   Zastosowanie

   Cieniowanie koloru stosuje się przede wszystkim do ścian,chociaż technikę tę można stosować także do drewna.Jest odpowiednia zarówno dla wnętrz historycznych,jak i nowoczesnych,a najbardziej przydaje się w kuchniach,gdzie zwykle unika się płaszczyzn czystego koloru,na których szybko pojawiają się plamy i zabrudzenia.Cieniowanie koloru jest techniką doskonale nadającą się do tworzenia efektu starzenia i blaknięcia materiałów,bardzo dobrze też uwydatnia fakturę ścian o niewygładzonych tynkach.Jedną z jej zalet jest to, że po nałożeniu kolejnych warstw,od najjaśniejszych do najciemniejszych,zawsze można później zmienić wygląd ściany,dodając nowe warstwy odcieni.

   Materiały

   Rozcieńczona wodą farba lateksowa ,emalia rozrzedzona mineralnymi rozpuszczalnikami lub rozpuszczalne PVA oraz sypkie pigmenty.

   Koszt i czas

   Koszt- niski; czas - umiarkowany

   Zrób to sam

   Zrób najpierw próby na kawałku tapety.Nałóż bazową warstwę jaśniejszego koloru.Rozcieńcz farbę,którą będziesz malował kolejną warstwę ( lepiej bardziej ją rozcieńczyć niż mniej) i nakładaj ją szerokimi,swobodnymi pociągnięciami pędzla lub kawałkiem szmatki,tak jakbyś zmywał ścianę.Dodaj trochę więcej farby i nakładaj kolejne warstwy tak długo,aż będziesz zadowolony z efektu, zmiękczając każde pociągnięcie pędzla z farbą innym pędzlem zmoczonym wodą lub szmatką.

    

    

   Technika ta stosowana jest przede wszystkim po to,aby złagodzić efekt mocnych kolorów,takich jak cytrynożółty, liściastozielony, głębokobłękitny czy cukierkoworóżowy.W celu uzyskania efektu nakładajcie na jaśniejszy odcień farby farbę ciemniejszą,o bardziej bogatym odcieniu.

    

    

   Cieniowanie koloru na ścianie w tym gabinecie dodało mu fakturowej ekspresji.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Cieniowanie koloru”
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 października 2013 14:01

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny