sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • piątek, 31 sierpnia 2012
  • Marrakesz

   Każdy kraj ma swój niepowtarzalny zapach.Czym pachnie Maroko?Świeżymi ziołami i suszonymi przyprawmi.Aromaty imbiru,szafranu,kurkumy,lawendy czy róży damasceńskiej mieszają się w nagrzanym słońcem powietrzu.Spacerując po wąskich ulicach Marrakeszu poczułam także woń rdzawego kurzu,unoszącego sie z tutejszej czerwonej ziemi.Najlepiej przed nim się schronić,odwiedzając jedną z wielu kawiarni starego miasta.

    

   Kolor w roli głównej

   Marokańskie wnętrza wabią bogactwem barw- zielenią,turkusem,oranżem i dominującą wśród nich ceglastą czerwienią.Kolor marokańskiej ziemi cudownie kontrastuje z błękitem tutejszego nieba.Niemal w każdym domu,zwanym tu riad,odnalazłam mozaikę.Ręcznie wykonywanie kafelków(zillij) i sztuka ich układania,to jedna z najcenniejszych tradycji Maroka,sięgająca X wieku.Stylistycznie ceramika nawiązuje do wyrobów rzymskich np.z Volubis,ale jednocześnie ma swój indywidualny charakter.Zazwyczaj tworzy skomplikowany kolaż,składający się z geometrycznych form- diamentów,kół,prostokątów,gwiazd,łuków czy trójkątów.Ich intensywne barwy nie pozwalają przejść obok obojętnie.Zdobią nie tylko ściany i podłogi tutejszych domów.Znalazłam je także na wielu fontannach i fasadach budynków.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   piątek, 31 sierpnia 2012 18:07
 • czwartek, 30 sierpnia 2012
  • Kolor zaklęty w kwiatach

   Barwy doskonale czują się wśród kwiatowych wzorów,które rozwijają się tapecie i tkaninach,ceramice,tapicerce mebli.Udekorowanie choćby jednego narożnika pokoju naklejkami kwiatowymi lub ręcznie malowanymi drobnymi kwiatami wprowadza do wnętrza nie tylko kolor,ale także powiew optymizmu.

    

    

   Paleta barw ,jak na starej porcelanie i delikatnie stylizowane sprzęty zapraszają do wypoczynku w wysmakowanym,nieco sentymentalnym otoczeniu. 

    

    

    

   Barwne kwiaty znakomicie sprawdzają się na drobnych przedmiotach.Takie motywy niech zagoszczą na kubkach,poduszkach,podkładach i pojemnikach w kuchni oraz jadalni. W salonie i w sypialni wzory kwiatowe mogą pojawić się na abażurach,narzutach czy poduszkach.

    

    

    

    

   Pomysły?Jednolite kolorystycznie abażury lamp udekoruj sztucznymi,ręcznie robionymi kwiatami w różnych odcieniach.Do szuflad komód dodaj gałki w kształcie kwiatów.

   Bardzo dekoracyjne są kompozycje z żywych lub suszonych roślin ustawione w różnych miejscach mieszkania.Tworząc jednobarwne albo wielobarwne bukiety,możesz zmienić akcenty kolorystyczne.Inna możliwość to postawienie na wyrazisty,pojedynczy kwiat,np kamelii,hortensji,słonecznika.Do wyeksponowania tych kwiatów wykorzystaj wazony w różnych kształtach i kolorach.Kolejny sposób wprowadzenia kwiatowych motywów to tapety,dywany i wykładziny.

    

    

    

   Dom który ozdabiają kwiaty,nieco przypomina ogród i napełnia mieszkańców pogodnym nastrojem.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 sierpnia 2012 13:50
 • piątek, 24 sierpnia 2012
  • W kolorowym stylu pop- artu

   Obecnie coraz więcej osób decyduje się na urządzanie mieszkania w pogodnym stylu pop-art.Pop-art to sztuka masowa,powstała jako afirmacja komercjalizacji i konsumpcji XX wieku. Ten wywodzący się z lat 50 tych-XX wieku kierunek na dobre wywarł wpływ na aranżacje  wnętrz. 

    

    

   Pop- art  inspiruję się przestrzenią miejską. Charakteryzuję się żywym, jaskrawym kolorem,geometryczną formą, kontrastem,dowcipem,ironią,specyficznymi motywami dekoracyjnymi inspirowanymi kreskówkami,gwiazdami kina, politykami, landmarkową architekturą.W projektowaniu przedmiotów, tkanin i dekoracji wykorzystuje się motywy naśladujące styl reklam czy komiksów. Plastik i tworzywa sztuczne to główny materiał, wykorzystywany w projektach i produkcji elementów w duchu stylistyki pop.Nie ma w nim miejsca na naturalność i przyrodę. Niezbędnymi elementami są wizerunki ikon pop kultury popularnej,takich jak Marylin Monroe,Elvis Presley,Myszka Mickey oraz grafiki Andy Warhola i Roya Lichtensteina. Można je wydrukować  i przykleić zarówno na ścianach,jak i na meblach. Kluczem do stworzenia odpowiedniego klimatu są właściwe proporcje kolorowych elementów wystroju wnętrz w odniesieniu do jasnych barw, które stanowią dla nich tło.Kolory tego stylu to barwy podstawowe o dużej intensywności takie jak żółty, czerwony,niebieski, pomarańczowy, zielony.Ściany bądź tylko ich część pomalowane na powyższa kolory nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.   

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „W kolorowym stylu pop- artu”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   piątek, 24 sierpnia 2012 17:25

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny