sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • poniedziałek, 30 czerwca 2014
 • wtorek, 24 czerwca 2014
  • Kolor indygo

   Indygo to barwa Afryki,Orientu oraz Środkowej i Południowej Ameryki.Przypomina mi ona także Grecję,Hiszpanię czy Maroko,gdzie słońce jest tak mocne,że często kolory blakną,płowieją.Z tego powodu dla "dodania energii" płytkom ceramicznym i tkaninom używa się odcieni indygo.Te uniwersalne, głębokie tony niebieskiego są wspaniałe zarówno w charakterze koloru podstawowego,jak i akcentów.Dysponując licznymi odcieniami i różnorodnymi tkaninami,można stworzyć wnętrza o charakterze wykwintnym  lub etnicznym .  

   Styl afrykański jest w modzie,przyjrzałam się marokańskiej ceramice i ozdobom szklanym w poszukiwaniu tej niebywale głębokiej niebieskości.Przedmioty te są często akcentowane kolorem turkusowym - pojawia się on także na wykończeniach białych obrusów.Ciężkie szkło w odcieniu kobaltowoniebieskim to naprawdę  efektowny akcent w niebieskiej kolorystyce.Wygląda zachwycająco w salonie,kuchni lub na stole jadalnym.Wprowadzenie do wnętrza szkła lub ceramiki w tym kolorze natychmiast ożywia pomieszczenia.

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 czerwca 2014 12:44
 • wtorek, 17 czerwca 2014
  • Marmurkowanie

   Jeżeli zdecydowaliście się na marmurkowanie,to jesteście w znakomitym towarzystwie.Tak robili starożytni Egipcjanie oraz Rzymianie,chociaż mieli dużo łatwiejszy dostęp do prawdziwego kamienia.Marmur był kłopotliwy w transporcie i nie nadawał się do konstrukcji sufitów.

   Zastosowanie

   Marmurkowanie to najpopularniejsza technika wykończeń.Najbardziej popularna była w XVII w. we Francji i we Włoszech,gdzie dekoratorzy eksperymentowali z wieloma odcieniami marmuru,poza typowymi dla niego szarościami,różami i żółciami.Technikę tę można stosować na ścianach,panelach,detalach architektonicznych, np; obudowie kominków,na blatach stołów,a nawet podłogach.Chłodne,eleganckie tony marmurkowe doskonale pasują do łazienek.Wybierając gamę kolorystyczną wnętrza,aby jego subtelne desenie nie napotkały w otoczeniu zbyt mocnych kontrastów.

   Materiały

   Farba o połysku skorupki jajka,lakier na bazie oleju,miękki pędzel,wąskie pędzelki

   Koszt i czas

   Koszt -wysoki; czas - czasochłonna

   Zrób to sam

   Marmury mają bardzo bogatą kolorystykę,wybierz więc jeden z podstawowych odcieni - biel( z Carrary),zieleń (ze Sieny),róż( z Brescii) lub szary(skamielina).Kiedyś do wykonania imitacji marmuru potrzebna była tempera i gipsowy podkład,teraz wystarczą gotowe transparentne lakiery olejne,którymi pokrywa się białą lub szarą warstwę farby podkładowej o połysku skorupki jajka.Na tej lekko śliskiej powierzchni namaluj cienkie linie i plamki imitujące żyłkowania kamienia.Po zakończeniu przetrzyj całą powierzchnię miękkim pędzlem.

    

    

   Klasyczne marmurkowanie wykonuje się na szarym tle,na którym pędzelkiem malowane są miękkie,brązowe lub czarne żyłkowania

    

    

   Jedna ściana w tym wnętrzu pokrywa imitację pięknego,złotożółtego marmuru sieneńskiego stanowi cieple tło dla mebli

    

    

   Marmurowa imitacja na ścianach doskonale pasuje do kolumny z prawdziwego marmuru i białej stolarki

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 czerwca 2014 14:48

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny