sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • sobota, 29 grudnia 2012
  • Kuchnie

   Kuchnia to miejsce ciepłe i miłe,miejsce zebrań towarzyskich,miejsce,gdzie można wykazać się twórczo. Jeśli członkowie rodziny pracują,kuchnia tym bardziej nabiera znaczenia jako pomieszczenie,w którym miło jest spędzić czas,odprężyć się i zrelaksować. Kolory zastosowane w kuchni mogą stymulować zmysły i pomóc ci pozbyć się napięć,jakie powstały w ciągu dnia.Nawet w wyrafinowanym apartamencie można zastosować w kuchni i jadalni takie barwy,dzięki którym nabierać będziecie energii i inspiracji.Prosta jaskrawo niebieska misa pełna cytryn lub pomidorów może stać się kolorowym ożywczym akcentem.

   Główną czynnością wykonywaną w kuchni jest przygotowanie, podanie i spożycie posiłku.Jakość i radość płynące z jedzenia zależą od nastroju i umiejętności kucharza,a także od gatunku i świeżości wykorzystywanych produktów.Kolor kuchni może wpłynąć na nastrój,tworzyć przytulną atmosferę,stymulować trawienie, pomóc w odprężeniu i nastawić na cały dzień.

    

    

    

    

   Kuchnie w stylu rustykalnym stały się popularne,ponieważ zapachy i kolory pobudzają zmysły,a kuchnie te opierają się na naturalnych, ciepłych barwach  ziemi -  orzechowym, żółtozłotym, czerwonobrunatnym, brzoskwiniowym i czerwonym.Kolory te mogą być zrównoważone zielenią,która jest odcieniem niwelującym ciepłe tonacje.Jest to także kolor kojarzony z kuchnią,gdyż przypomina barwy naturalnej żywności, w jaką zaopatruje nas przyroda. Terapeutyczne działanie ciepłych odcieni brązu,oranżu,czerwieni i żółci polega na ożywianiu organizmu.Oranż pobudza apetyt i ułatwia trawienie. 

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   sobota, 29 grudnia 2012 16:40
 • poniedziałek, 10 grudnia 2012
  • Kolor i odległość

   Podczas najbliższej wizyty w muzeum przyjrzyjcie się malarstwu impresjonistycznemu, pamiętając,że impresjoniści malowali en plein air  ( w plenerze,naprzeciw malowanego obiektu) i nie używali czerni. W jaki więc sposób osiągali wrażenie głębi w pejzażach? Raczej nie używali tonu,a odcienia  i barwy.Odkryli, że jeśli namalują odległe góry niebieskim,szarym,liliowym, a czasem nawet różowym i użyją na pierwszym planie np, czerwieni,brązów i ciemnych fioletów,uzyskają wyrażenie głębi: te góry rzeczywiście wyglądały na bardzo odległe.

   Chłodne kolory sprawiają,że namalowane nimi góry wydają się być w oddali.Można tę wiedzę wykorzystać we wnętrzu, i sięgając po barwy z chłodnej palety,sprawić ,że ściany staną się bardziej odległe.Z kolei czerwienie,brązy,głębokie oranże i purpury pomogą stworzyć efekt ciepła i przytulności, zamkniętej przestrzeni ,gdyż optycznie przybliżają ściany.

    

    Claude Monet

    

    

    

   Impresjoniści dużą wagę przykładali do roli światła,do kąta widzenia,do nastroju ,jaki chcieli uwiecznić.Niemałe znaczenie miała też specyficzna dla kierunku kolorystyka.Malarze korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy - czerwonej,pomarańczowej,żółtej,zielonej,niebieskiej,indygo i fioletowej - i mieszali je dopiero na płótnie.

    

   Paul Cezanne

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 grudnia 2012 13:54
 • piątek, 07 grudnia 2012
  • W blasku srebra

   Już czas zaprosić do domu bożonarodzeniowe dekoracje.Lśniące uroczyście srebrem i śnieżną bielą wprowadzają nas w magiczną atmosferę najbardziej rodzinnych świąt w  roku. Srebrny kolor sprawia, że zwyczajne meble i dodatki zmieniają się w przyciągające wzrok luksusowe przedmioty.W takiej postaci odnajdą się i w nowoczesnych, i w stylizowanych wnętrzach. Wprawdzie srebrna barwa dobrze komponuje się z wieloma kolorami,ale ja lubię ją z jasnymi odcieniami szarości i odrobiną bieli.Dzięki temu nieco przygasza jej mocny metaliczny blask.Samodzielnie wykonana ozdoba jest bezcenna i cieszy podwójnie.Warto więc wcielić się w rolę stylisty i zaaranżować kilka świątecznych kącików.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Uroczyście przystrojony stół i choinka to przecież nie wszystko.Niech cały dom,już od progu,przywdzieje paradne szaty.Niech rozbłyśnie klejnotami ze srebra i kryształu,niech oplotą go mgiełką najcieńsze muśliny.Już od komika promieniuje przyjemne ciepło,igrają wesołe płomyki świec i pachnie jedliną.Magiczny nastrój już od progu.

    

    

     

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   piątek, 07 grudnia 2012 15:52

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny