sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • czwartek, 28 listopada 2013
  • Pokoje nastolatków

   Kiedy dzieci stają się nastolatkami,wkraczają w okres,gdy zależy im na podkreśleniu własnej indywidualności.Należy pozwolić im urządzić własny pokój.Jest on częścią domu,więc nastolatek będzie mógł korzystać ze wsparcia rodziny i czerpać wzorce kolorystyczne z innych pomieszczeń.

   Czerwień jest często ulubionym kolorem nastolatków.Barwa ta symbolizuje rozwój seksualny i energię.Róż oznacza potrzebę miłości i czułości.Błękit pasuje do natur spokojnych, poszukujących  atmosfery cichej i kojącej,szczególnie jeśli w rodzinie lub w szkole panują napięte stosunki.Wybór zieleni sugeruje potrzebę stworzenia indywidualnej przestrzeni i czasu na przemyślenia i rozwój idei.

   Większość nastolatków na drodze do tożsamości i dorosłości przechodzi przez kryzys emocjonalny. Zamiłowanie do czerni odzwierciedla trudności z przyjmowaniem na siebie odpowiedzialności i odrzucenie nowej roli,jaką niesie dorosłość.Rodzice powinni postrzegać te preferencje kolorystyczne jako naturalną fazę rozwoju ich dziecka.

   Czerń przypomina kokon,który młodzież tworzy wokół siebie i który daje im poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość ukrycia się przed światem.Pomoże im to znależć czas na poszukiwanie własnej tożsamości i da możliwość introspekcji. 

   Komuś,kto przechodzi akurat przez "fazę czerni" można pomóc w dojrzewaniu,zachęcając go do łączenia tej barwy z innymi kolorami.Jaskrawa poduszka,plakat czy biżuteria dobrze prezentuje się na czarnym tle,wzmacniając jeszcze jej oddziaływanie.Dzięki temu młoda osoba może pozbyć się uczucia izolacji i wycofania się ze świata.

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 28 listopada 2013 14:35
 • poniedziałek, 25 listopada 2013
  • Akcentowanie barw słonecznych

    

    

   Odcienie,które znajdujemy w naturze,są odpowiednie zarówno na bazę kolorystyczną wnętrza, jak i na akcenty. Najlepszymi akcentami dla omawianej palety są barwy łupku ,kawy, terakoty, kukurydzy i papryki.Kolory kawy,antracytu i ciemnej terakoty z reguły nieco ocieplają wnętrze i są odpowiednie na zimę,zaś lżejsze,świeższe tony,takie jak biel,kukurydza,mandarynka i brzoskwinia wnoszą ze sobą powiew wiosny.

   Ważnym akcentem w każdym pomieszczeniu,są kwiaty i owoce.I jedne i drugie cudownie wyglądają w słonecznych pokojach w dużych ilościach - może to być imponujący wazon ze słonecznikami,mimozą lub papuzimi tulipanami albo wielki stos rumianych jabłek czy też prosty kosz cytryn.

    

    

   PIASEK,SŁONECZNIK,TERAKOTA I SZAŁWIA

   W pokoju ty miesza się wiele łagodnych,słonecznych odcieni - piasek,słoneczniki,terakota - jest też odrobina jasnej szałwii i ciepłe tony drewna.Piaskowe ściany i francuski wiejski stół są zaakcentowane przy pomocy wspaniałych,żółtych talerzy,wazonu ze słonecznikami,żółtych rolet z lambrekinami o barwie terakoty oraz malowanych krzeseł.Wzór na talerzach w miękkim kolorze szałwii jest powtórzony na serwetkach.

    

    

   CEGŁA I ZIARNA KAWY

   Odcień ceglasty jest cudownym,zimowym akcentem w całym spektrum słonecznych tonów - od najjaśniejszego piasku po terakotę.Lniane serwetki o intensywnej barwie dodają kolorytu prostemu,ciemnobrązowemu,drewnianemu stołowi jadalnemu.

    

    

   PARMEZAN,ŁUPEK I SZNUREK

   Ściany w kolorze kukurydzy stanowią idealne tło dla pomalowanych na biało mebli i stolarki oraz łagodnej,drewnianej podłogi.Akcent w kolorze łupka przydaje wnętrzu elegancji,a kolekcja biało - czarnych grafik w czarnych ramkach dodaje mu powagi.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 listopada 2013 15:34
 • czwartek, 21 listopada 2013
  • Biel

   Biel oznacza absolutną czystość,ale niesie zagrożenie straszliwej izolacji.Całkiem biała przestrzeń jest równie przerażająca jak przestrzeń całkowicie czarna.Mieszkanie w białym otoczeniu zapewnia  przestrzeń do rozwoju, ale nie jest to barwa pobudzająca do działania.Jeśli więc potrzebujesz czasu i przestrzeni na to, by przemyśleć swe życie - biel da ci poczucie wolności i otwarcia.Ludzie,którzy lubią biel,często poszukują sposobów na wewnętrzne oczyszczenie,chcą uporządkować swoje emocje,myśli i duszę.

   Przez wiele lat białe ściany uznawano za nowoczesne,pozwalające każdemu odcisnąć swoje piętno na danym wnętrzu. Niestety,często zastosowanie bieli niesie odwrotne skutki,gdyż kolor ten może tłumić indywidualność i utrudniać podejmowanie decyzji.Biel stała się kolorem popularnym w czasach,kiedy ludzie obsesyjnie zaczęli dbać o czystość i higienę.

   Obecnie biel nadal można stosować w dekoracji wnętrz.Kolor ten może mieć nieskończoną liczbę odcieni i wcale nie musi być barwą sterylną.W końcu w świecie przyrody biel ma wiele delikatnych odcieni.Eskimosi żyjący w otoczeniu bieli mają w swoim jezyku kilka słów na opisanie różnych tonacji tej barwy.Istnieją ciepłe odcienie z domieszką koloru brzoskwiniowego i żółtego,odcienie różowe i niebieskie.Błyszcząca,sterylna biel znakomicie działa jako kontrast dla innych kolorów, dobrze wygląda na drzwiach  i elementach drewnianych w pokoju,w którym ściany pomalowane są na inny kolor.

   Pamiętaj,że nadmiar bieli prowadzi do uczucia samotności,a odcień niebieskawy daje wrażenie nieprzyjemnego chłodu.Jeśli wiec stosujesz we wnętrzu biel,dodaj kilka innych barw.

   Istnieje wiele odcieni bieli,białe cieple dają wrażenie mniejszej alienacji niż czysta biel.Kolor ten z domieszką jakieś innej barwy da wrażenie ciepła, zachowując efekt świeżości.  

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Biel”
   Tagi:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 21 listopada 2013 18:01

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny