sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • wtorek, 27 listopada 2012
  • Kolor fioletowy

   Przyroda powoli szykująca się do zimowego snu zaskakuje nas kolorami.Popatrzmy choćby na wrzosowiska.Ileż tam pięknych odcieni fioletu.Aż się prosi,by użyć ich we wnętrzu.

    

    

    

   Fiolet

   Fiolet składa się z błękitu i czerwieni,daje poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pobudza do działania.Niesie efekt równoważący,a wnętrze utrzymane w tej tonacji działa,jak wnętrze zielone.Mimo,że koloru tego nie stosuje się,jak błękitu lub turkusu,w leczeniu,pomaga on stworzyć atmosferę spokoju i koncentracji.Fiolet to barwa związana z twórczością,wielu malarzy i kompozytorów lubi otaczać się tym kolorem podczas pracy.

   Fiolet stosowany w dekoracji wnętrz sprawia wrażenie luksusu,władzy i tajemnicy,ponieważ zawsze wiązano go z władzą królewską i duchową.Najlepiej jest stosować fiolet jako dodatek kolorystyczny mebli połączony z pasującymi doń kolorami lub z odcieniami żółtymi. 

    

    

   Odcienie purpurofioletowe pasują do pomieszczeń przeznaczonych na specjalne okazje lub do kontemplacji. 

    

    

   Wszystkie wrzosowe odcienie fioletu polecam zwłaszcza osobą ,które boją się mocnych kolorów we wnętrzu.Są to barwy wyraziste,ale nie jaskrawe,nie będą wiec wywoływać poczucia niepokoju ani męczyć oczu.Ina dodatek nie znudzą się nam zbyt szybko. 

    

    

   Sam w sobie fiolet może mieć silne oddziaływanie na psychikę osób znajdujących się w pokoju,musisz wiec sprawdzić czy twój temperament i wewnętrzne nasycenie jest w stanie temu sprostać.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Kolor fioletowy”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   wtorek, 27 listopada 2012 19:34
 • piątek, 23 listopada 2012
  • Koło barw

   Wyobraźcie sobie tęczę,pasy czystych kolorów czy raczej smugi,zlewające się ze sobą tak,że trudno rozróżnić,gdzie zaczyna się kolejny odcień. Tęcza to dobry punkt wyjścia ponieważ zawiera spektrum barw podstawowych i ujawnia sposób w jaki mózg je postrzega.Oko ludzkie postrzega tęczę jako oddzielne pasy kolorów.W rzeczywistości zaś każdy odcień zlewa się z sąsiednim,Podobne zjawisko zachodzi wtedy,kiedy pudełka o  tych samych rozmiarach pomalujemy na różne kolory i ustawimy na różnych kolorowych tłach. - ich rozmiary wydadzą się różne.Zależy to od tego, jak nasz mózg odbiera poszczególne barwy.Wszystko to jest sprawą percepcji.Patrząc na jakiś kolor,tak naprawdę widzimy odbite światło o określonej długości fali.Fale o różnej długości tworzą różne kolory - kolory tęczy.

    

    

   Tęcza prowadzi wprost do koła barw.Koło barw przedstawia kolory tęczy ułożone w odpowiednim porządku.Korzystają z niego projektanci, aby wybrać barwy,które ze sobą harmonizują i te,które dają kontrast.

    

    

   Kolory harmonijne

   Kolory podstawowe to czerwony,niebieski i żółty. Po ich wymieszaniu otrzymujemy barwy pochodne: fioletowy,turkusowy,pomarańczowy i limonowy. Analizując koło barw,natychmiast można zauważyć,że kolory sąsiadujące są wobec siebie harmonijne.  Na przykład kompozycja złożona z odcieni żółtych,cytrynowych,nagietkowych i terrakoty zawsze będzie się korzystnie prezentować.Kolory te pochodzą z fragmentu koła ograniczonego barwami żółtą oraz pomarańczową i w naturalny sposób budują ze sobą harmonijne układy.

    

    

   Kolory dopełniające

   Kolory znajdujące się na wprost siebie na kole barw nazywamy" dopełniającymi".Są to barwy kontrastowe,które zestawione razem wibrują lub zderzają się ze sobą.Rzadko spotyka się w jednym układzie barwnym kolory dopełniające,chociaż czasami odpowiednie ich zestawienie w pomieszczeniu daje zadziwiająco dobry efekt.Na przykład jasnoturkusowe krzesła na tle ciepłej,brzoskwiniowej ściany wyglądałyby fantastycznie.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Koło barw”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   piątek, 23 listopada 2012 17:05
 • poniedziałek, 19 listopada 2012
  • Postrzeganie pasków

    

    

   Pasy wykonywane minimalnym nakładem środków - przy użyciu jedynie taśmy malarskiej i farby - natychmiast dodają wnętrzu charakteru.Wykorzystanie szerszych i węższych linii kojarzy się ze stylem retro z lat 80.XX wieku i bardzo dobrze wpisuje się w to wnętrze o charakterze loftu.Pasy we wnętrzu to silny akcent.

    

    

   Malowanie pasów jest proste w porównaniu z innymi pomysłami i technikami malarskimi.

   1. Użyj poziomnicy do wytyczenia pasów.Uważam,że dobrym pomysłem jest wcześniejsze naszkicowanie projektu na papierze.

    

    

   2. Ja używam maskujących taśm malarskich do wyznaczenia pasów.Polecam przyklejanie taśmy tuż za narysowaną wcześniej ołówkiem linią,odmierzającą pasy,dzięki temu farba ją zamaluje.

    

    

   3. A teraz użyj namoczonego w farbie pędzla i zacznij malować przestrzeń w środku między taśmami.  

    

    

   4. Z kolei do malowania brzegów tuż przy taśmie najlepiej nadaje się pędzel z mniejszą ilością farby.Ja najpierw maluje środek pasa,a następnie domalowuje brzegi przy taśmie.

    

    

   5. Uważam,że pozostawienie taśmy na zbyt długo może się źle skończyć.Tak,wiec,kiedy farba już schnie ( po około 10 - 15 minutach od malowania),należy oderwać taśmę szybkim ruchem.

    

    

   6. Jak już się wprawisz w tej technice,dlaczego by nie spróbować tak nakładać farbę,by na pasach pozostała faktura pędzla.Efekt naprawdę może być niezwykle ciekawy. 

     

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Postrzeganie pasków”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 listopada 2012 09:42

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny