sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpisy

 • czwartek, 31 stycznia 2013
  • Wejście i przedpokój

    

    

   Wejście lub przedpokój są częścią domu,którą dostrzegamy w pierwszej kolejności.Jest to jedna z przestrzeni domu,w której panuje największy ruch,lecz w której spędzamy najmniej czasu.Pod względem kolorystyki i stylu,przedpokój stanowi przedsmak tego,co w pełnej krasie zobaczymy w pozostałej części domu.W związku z tym należy urządzić go starannie,a kolory dobrać odpowiednio do oświetlenia,wielkości i funkcji pomieszczenia,zaś styl dopasować do reszty wnętrz.

    

    

    

   W zależności od rozmiarów przedpokoju,można wybrać cieplejsze lub chłodniejsze barwy,biel albo kolory neutralne.Mniejsze hole wyglądają lepiej w jasnych,zimnych kolorach,zwłaszcza w bieli,gdyż dają one wrażenie przestronności i rozjaśniają wnętrza.

   Jeże pomieszczenie jest duże,możemy sobie pozwolić na większą swobodę w doborze kolorów,łącznie z barwami ciepłymi i ciemnymi,a nawet akcentując jedną ze ścian dodatkowym odcieniem tej samej gamy kolorystycznej lub stosując dekoracyjną technikę nakładania farby,wyklejając tapetę albo wywieszając duży obraz.

    

    

    

    

    

   Umeblowanie przedpokoju ma zarówno zastosowanie praktyczne,jak i dekoracyjne; na stoliku lub konsoli kładziesz przedmioty po wejściu do domu,lustra są używane,gdy wychodzisz,przydaje się też wieszak na wierzchnie okrycia,stojak na parasole i szafka na buty,a także chodniki.

    

    

    Reakcja przedpokoju do pozostałych pomieszczeń zależy od struktury architektonicznej domu.Hall to czasem jedynie drzwi do salonu,łącznik z jadalnią,korytarz albo schody.Zdarza się,że prowadzi do szeregu innych drzwi.Kolory należy dobierać w zależności od rozkładu przedpokoju i pozostałych pomieszczeń,zachowując pewną spójność pomiędzy tymi przestrzeniami i unikając niespodziewanych kontrastów.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   czwartek, 31 stycznia 2013 13:17
 • środa, 23 stycznia 2013
  • Delikatne pastele

    

   Delikatność pastelowych barw tworzy atmosferę wypoczynku,sprawia też ,że małe lub ciemne pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne.Pastele tradycyjnie uchodzą za odcienie kobiece,ale nie ma powodu,aby ograniczyć ich obecność do sypialni lub łączyć wyłącznie z motywami kwiatowymi.

    

    

    

    

   Pastele to czyste kolory zmieszane z bielą.Z uwagi na wspólną bazę bieli pastele doskonale komponują się ze sobą i jako rodzina kolorów tworzą wspólne układy barwne.Żywe kolory,które mogłyby nadmiernie wybijać się w kompozycji,takie jak cytrynowa zieleń lub różowa fuksja,po dodaniu większej ilości bieli stają się odświeżające,ale zarazem spokojne i nadal zachowują wibrację barwy dominującej.

   Jeżeli uważacie,że pastele są zbyt słodkie,połączcie je z nasyconymi barwami naturalnymi,takimi jak granat czy leśna zieleń,w wyniku czego otrzymacie wyrafinowany i bardziej ekspresyjny efekt.Aby osiągnąć mniej kobiecy klimat,zastosujcie kompozycję kontrastowych odcieni pasteli i zestawcie ją z mocnym akcentem kolorystycznym lub nawet czystą bielą.  

    

    

    

    

   Szare odcienie pasteli dobrze wyglądają z zimnymi,mocnymi barwami.Bardzo rozbielone pastele powodują,że przestrzeń wydaje się płaska.Można temu zaradzić,dodając ciepły akcent wyrazistego koloru.

   Łagodność i delikatność pastelowych barw sprawiają,że doskonale nadają się do sypialń.Można je też śmiało stosować w innych pomieszczeniach domu,np w salonach,gdy mieszkańcy preferują kolorystykę przyjemną dla oka.Dobrze sprawdzają się tam neutralne pastele,takie jak gołębia szarość,jasna zieleń czy błękit.W kuchni pastele łagodzą klimat wnętrza i w zestawieniu z najbardziej nowoczesnym wyposażeniem dają niebywały efekt. 

    

    

    

    

   Obraz wnętrza wykreowany za pomocą pastelowych rozwiązań kolorystycznych może być bardzo tradycyjny,albo odważny i ekspresyjny.Wszystko zależy od doboru tapicerki mebli,samych mebli i innych dodatków.Zestawienie pasteli ze szkłem,chromem i innymi powierzchniami odbijającymi światło pozwoli na uzyskanie równowagi między klimatem męskim a kobiecym.Alternatywą dla współczesnych wzorów kwiatowych mogą być obicia mebli w pasiaste lub geometryczne wzory.Przyjemnym i tradycyjnym dodatkiem do pastelowych barw są też wiejskie,rustykalne meble. 

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Delikatne pastele”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   środa, 23 stycznia 2013 12:54
 • piątek, 18 stycznia 2013
  • Biała podłoga

    

   Kolor ma znaczący wpływ na atmosferę wnętrza,dlatego istotne jest wybranie odpowiednich kombinacji barw pamiętając,że kolor,światło i przestrzeń są ze sobą powiązane.Pomieszczenie z jasną podłogą i jasnymi ścianami wydaje się bardziej przestronne,ale zbyt wiele jasnych kolorów sprawi,że stanie się ono zimne i bezosobowe. Nowoczesna i reprezentacyjna biel jest nowym, rozwijającym się trendem. Myślę ,że  jeszcze długo utrzyma się w sferze wnętrz.Różne jej odcienie tworzą idealne tło do eksponowania wszystkich przedmiotów,dzieł sztuki, obrazów, designerskich mebli i dodatków.Podłogi o rysunku jasnego klonu lub sosny norweskiej dodają jasności,przestrzeni i światła,wprowadzając do pomieszczenia bardziej współczesny klimat. Z kolei zniszczone podłogi malowano kiedyś na biało lub czarno eksponując zniszczoną strukturę,wnosząc do wnętrza wiele charakteru przez przywoływanie minionych lat.Efekt ten można wzmocnić łącząc białą podłogę z czarnymi ścianami,drzwiami i meblami.Pomieszczenie z jasną podłogą wydaje się bardziej przestronne,dlatego takie odcienie drewna idealnie sprawdzają się we wnętrzach o niewielkim metrażu. 

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   sekretkoloru
   Czas publikacji:
   piątek, 18 stycznia 2013 20:37

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Ulubione

Kanał informacyjny