sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpis

czwartek, 24 października 2013

Cieniowanie koloru

Cieniowanie koloru to jedna z najprostszych technik malarskich oferująca alternatywne dla gładkich powierzchni koloru.Tworzy ona efekt cieniowanego w delikatne plamy wykończenia,które nadaje powierzchni fakturę i głębię.Metoda ta wywodzi się z obszaru sztuk pięknych.

Zastosowanie

Cieniowanie koloru stosuje się przede wszystkim do ścian,chociaż technikę tę można stosować także do drewna.Jest odpowiednia zarówno dla wnętrz historycznych,jak i nowoczesnych,a najbardziej przydaje się w kuchniach,gdzie zwykle unika się płaszczyzn czystego koloru,na których szybko pojawiają się plamy i zabrudzenia.Cieniowanie koloru jest techniką doskonale nadającą się do tworzenia efektu starzenia i blaknięcia materiałów,bardzo dobrze też uwydatnia fakturę ścian o niewygładzonych tynkach.Jedną z jej zalet jest to, że po nałożeniu kolejnych warstw,od najjaśniejszych do najciemniejszych,zawsze można później zmienić wygląd ściany,dodając nowe warstwy odcieni.

Materiały

Rozcieńczona wodą farba lateksowa ,emalia rozrzedzona mineralnymi rozpuszczalnikami lub rozpuszczalne PVA oraz sypkie pigmenty.

Koszt i czas

Koszt- niski; czas - umiarkowany

Zrób to sam

Zrób najpierw próby na kawałku tapety.Nałóż bazową warstwę jaśniejszego koloru.Rozcieńcz farbę,którą będziesz malował kolejną warstwę ( lepiej bardziej ją rozcieńczyć niż mniej) i nakładaj ją szerokimi,swobodnymi pociągnięciami pędzla lub kawałkiem szmatki,tak jakbyś zmywał ścianę.Dodaj trochę więcej farby i nakładaj kolejne warstwy tak długo,aż będziesz zadowolony z efektu, zmiękczając każde pociągnięcie pędzla z farbą innym pędzlem zmoczonym wodą lub szmatką.

 

 

Technika ta stosowana jest przede wszystkim po to,aby złagodzić efekt mocnych kolorów,takich jak cytrynożółty, liściastozielony, głębokobłękitny czy cukierkoworóżowy.W celu uzyskania efektu nakładajcie na jaśniejszy odcień farby farbę ciemniejszą,o bardziej bogatym odcieniu.

 

 

Cieniowanie koloru na ścianie w tym gabinecie dodało mu fakturowej ekspresji.

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
sekretkoloru
Czas publikacji:
czwartek, 24 października 2013 14:01

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kocikatek napisał(a) komentarz datowany na 2013/10/24 19:15:04:

    Zastanawiam się czy nie zrobić ombry na jednej ścianie u mnie w domu. Kusi mnie to już pewien czas, ale trochę boję się, że zawalę sprawę i trzeba potem będzie pomalować cały pokój

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

  • Ulubione

Kanał informacyjny