sekretkoloru

Praktyczne pomysły i porady,pozwalające na to,by kolor ścian,mebli i dodatków stał się naszym sprzymierzeńcem.Kolor jest kluczowym elementem wystroju wnętrza.Wpływa nie tylko na sposób postrzegania przestrzeni,ale również na relacje między pomieszczeniem a znajdującymi się w nim przedmiotami.

Wpis

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Kolor i odległość

Podczas najbliższej wizyty w muzeum przyjrzyjcie się malarstwu impresjonistycznemu, pamiętając,że impresjoniści malowali en plein air  ( w plenerze,naprzeciw malowanego obiektu) i nie używali czerni. W jaki więc sposób osiągali wrażenie głębi w pejzażach? Raczej nie używali tonu,a odcienia  i barwy.Odkryli, że jeśli namalują odległe góry niebieskim,szarym,liliowym, a czasem nawet różowym i użyją na pierwszym planie np, czerwieni,brązów i ciemnych fioletów,uzyskają wyrażenie głębi: te góry rzeczywiście wyglądały na bardzo odległe.

Chłodne kolory sprawiają,że namalowane nimi góry wydają się być w oddali.Można tę wiedzę wykorzystać we wnętrzu, i sięgając po barwy z chłodnej palety,sprawić ,że ściany staną się bardziej odległe.Z kolei czerwienie,brązy,głębokie oranże i purpury pomogą stworzyć efekt ciepła i przytulności, zamkniętej przestrzeni ,gdyż optycznie przybliżają ściany.

 

 Claude Monet

 

 

 

Impresjoniści dużą wagę przykładali do roli światła,do kąta widzenia,do nastroju ,jaki chcieli uwiecznić.Niemałe znaczenie miała też specyficzna dla kierunku kolorystyka.Malarze korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy - czerwonej,pomarańczowej,żółtej,zielonej,niebieskiej,indygo i fioletowej - i mieszali je dopiero na płótnie.

 

Paul Cezanne

 

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
sekretkoloru
Czas publikacji:
poniedziałek, 10 grudnia 2012 13:54

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

  • Ulubione

Kanał informacyjny